Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku (archiwum)wstecz-aktualneWstecz (powrót do bieżących publikacji z menu "Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku")

Zakończenie roku akademickiego 2018/2019

2019-06-16

Zakończenie roku akademickiego 2018/2019 GS UTW w Grodzisku Wlkp.

W dniu 12 czerwca 2019, w sali CK RONDO miało miejsce zakończenie roku akademickiego studentów GS UTW w Grodzisku Wlkp. Tym samym jedenasty rok działania UTW przechodzi do historii. Ukwieconą salę wypełniło spore grono studentów wraz zaproszonymi gośćmi. Tradycyjnie już hejnaliści Grodziskiej Orkiestry Dętej wykonali hymn Grodziska Wielkopolskiego, a następnie został odśpiewany hymn GS UTW. Prowadząca spotkanie – koleżanka Ewa Wolińska powitała wstępnie wszystkich zgromadzonych, przesuwając na pierwszy punkt programu, ze względu na upalny dzień, występ Młodzieżowego Zespołu Tanecznego „Cybinka”. Młodzież dała bardzo udany pokaz tańców regionalnych, za co otrzymała zasłużone brawa. Po tym występie koleżanka Wolińska powitała imiennie przybyłych gości, a byli nimi: Burmistrz Grodziska Piotr Hojan, Przewodniczący Rady Miejskiej Józef Gawron, Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński, Przedstawiciel KP Policji Naczelnik Wydziału Prewencji Tomasz Gajewski ,Dyrektor ZST Anna Matysiak oraz delegacje UTW z Opalenicy i Stęszewa. Zaproszenie otrzymała też pani Lucyna Gałkowska – sponsor naszego stowarzyszenia z Grodziskiej Olejarni.

Po powitaniu gości i studenckiej braci głos zabrała prezes GS UTW koleżanka Agnieszka Stopa, która przedstawiła najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w ciągu mijającego roku akademickiego. A było czym się pochwalić; ciekawe wykłady, spotkania, udane wycieczki i imprezy. Burmistrz Grodziska Piotr Hojan bardzo życzliwie i serdecznie odniósł się do naszych osiągnięć, życząc dalszych sukcesów. Po nim głos zabrał Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński, również wyrażając uznanie dla młodych duchem studentów. Panowie wręczyli koleżance prezes bukiety pięknych kwiatów. Naręcza kwiatów wraz z serdecznymi życzeniami i gratulacjami przekazały też delegacje z zaprzyjaźnionych UTW z Opalenicy i Stęszewa.Następnym punktem programu był wykład prof. dr. hab. Leszka Teusz

z naszej patronackiej uczelni – UAM Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tematem wykładu była „Agresja przejawiająca się w języku” „Agresja słowna”

Wykładowca uzmysłowił słuchaczom, jak często spotykamy się z agresją w codziennym życiu i jak niszczy ona stosunki międzyludzkie. Agresja może przybierać różne formy. Milczenie też może być agresją, jeśli upokarza ona odbiorcę takiego zachowania.

Bezpośrednio po wykładzie wszyscy obecni zostali zaproszeni do sąsiedniej sali, w której podano smaczny obiad, przygotowany przez Stołówki Gminne.

Zanotowała: Aleksandra Chwalisz

Dołączona galeria:

nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

pelna galeriaZobacz pełną galerię (48 fot.)...


  Spotkanie z Burmistrzem Grodziska Wlkp.

  2019-06-09

  W dniu 5 czerwca 2019r. odbyło się spotkanie burmistrza miasta i Gminy Grodzisk Wlkp. p. Piotra Hojana ze słuchaczami UTW. Tematem wykładu były plany inwestycyjne Gminy Grodzisk Wlkp.na 2019r.

  Burmistrz poinformował zebranych, że przed zatwierdzeniem budżetu musi być opracowany projekt uchwały.Zwrócił uwagę, że przyjętego budżetu nie można przekroczyć gdyż grożą za to konsekwencje finansowe.
  Prowadzący spotkanie p. Piotr Hojan w oparciu o materiał wizualny omówił szczegółowo zamierzenia inwestycyjne na rok bieżący w mieście i gminie Grodzisk Wlkp. Wskazał na ogromne potrzebna naszym terenie zwłaszcza te, które wymagają wielkich nakładów. ( modernizacja budynku po byłym dworcu PKP, oświata, kanalizacja sanitarna) Przedstawił także zamierzenia na rok przyszły.

  Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali p. Burmistrza Piotra Hojana i zadali kilka pytań dotyczących spraw , którymi byli szczególnie zainteresowani.Pani Agnieszka Stopa prezes UTW podziękowała p. burmistrzowi za ciekawy wykład w imieniu słuchaczy, którzy pożegnali prowadzącego oklaskami.

  Notatkę sporządziła : Jadwiga Cicha

  Dołączona galeria:

  nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

  pelna galeriaZobacz pełną galerię (43 fot.)...


   Wizyta na Wydziale Biologii UAM

   2019-06-05

   4 czerwca 2019r. odwiedziliśmy zaprzyjaźniony Wydział Biologii UAM. Wysłuchaliśmy wykładu prof. Joanny Ziomek na temat ochrony przyrody, a konkretnie chomików europejskich. Zwierzęta te są znacznie większe od popularnych, zwłaszcza wśród dzieci chomików syryjskich często hodowanych w domowych terrariach. Chomiki Europejskie mierzą 20-30 cm i ważą 850g. Mają czarny brzuch, białe plamy na policzkach i bokach ciała, białe łapki i brązowo rudy grzbiet. Charakterystyczne dla nich są duże torby policzkowe, w których transportują zapasy pożywienia. Odżywiają się bulwami, owocami i nasionami różnych roślin, nie gardzą również drobnymi zwierzętami , zwłaszcza owadami.

   Występują w naturze od Alzacji po Jenisej w Azji. W Polsce żyją od Dolnego Śląska po Zamojszczyznę. Żyją w naturze do 4 lat, poza okresem rozrodu są samotnikami. Każdy osobnik ma własną norę z kilkoma komorami i co najmniej dwoma wyjściami. W Polsce chomiki rodzą młode (6-10 w miocie) raz rzadziej 2x w roku. Chomiki nie tworzą stałych związków, samice nie zajmują się młodymi. W Polsce miasto Jaworzno we współpracy między innymi UAM WDROŻYŁO WIELOLETNI PROGRAM CZYNNEJ OCHRONY CHOMIKA EUROPEJSKIEGO. Tworzy się użytki ekologiczne z gospodarką rolną do potrzeb chomika, zasila się populację poprzez wypuszczanie chomików z innych miejsc lub hodowli. Po zakończeniu wykładu mieliśmy okazję zobaczyć wiele ciekawych zdjęć chomików i ich środowiska autorstwa Pana Łukasza Koby. Potem obejrzeliśmy pracownię skanerów skanujących obiekty przestrzenne jako przygotowanie do wydruku obiektu w drukarce 3D

   Następnie jeszcze pracownię antropologii, gdzie bada się rozwój kośćca człowieka na przestrzeni wieków. Widziałyśmy różnice między kośćmi dzieci i dorosłych, kobiet i mężczyzn oraz niektóre patologie np. zagojona rana czaszki zadana mieczem, zrośnięte złamanie kości udowej bez nastawiania, kości karła.

   Notatkę sporządziła: Maria Schneider – Maciejewska


   Nordic Walking łączy narody

   2019-05-11

   Ogólnopolski Nordic Walking w Opalenicy

   11 maja 2019 roku w Porażynie po raz czwarty a trzeci (samodzielnie) wzięliśmy udział w VII Marszu Nordic Walking Studentów UTW 2019 zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Akademia Złotego Wieku” UTW z Wejherowa, Polską Fundacje Nordic Walking i Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

   Na starcie stanęło ponad 60 słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Towarzyszyły nam zaproszeni słuchacze z: UTW z Grodziska Wielkopolskiego z panią Agnieszką Stopą, UTW z Miedzichowa z prodziekan Lidią Tomaszewską, UTW ze Stęszewa z panią Danutą Niedźwiecką.

   Celem tej akcji jest połączenie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w całej Polsce i w innych krajach europejskich w jednym dniu o oznaczonej godzinie.

   Towarzyszyła nam wyjątkowa atmosfera, poczucie wspólnoty, a nade wszystko ruch na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej przyrody.

   Po dotarciu do mety czekała na nas kawa lub herbata i ciasto rabarbarowe.

   Piekliśmy kiełbaski przy ognisku i bawiliśmy się przy muzyce do późnych godzin popołudniowych.

   Dziękujemy kol. Ewie Czarnuszce za podjęcie przygotowania tego przedsięwzięcia,

   Przy takich wydarzeniach nie ważna jest sprawność fizyczna. Liczy się radość bycia razem i uśmiech na twarzy.


   Zmiany skórne u osób po 60 roku życia – lekarz onkolog Robert Jagaciak

   2019-05-09

   W dniu 9.05.2019r. studenci UTW spotkanie z p. Robertem Jagaciakiem specjalistą chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej.

   Tematem wykładu były nowotwory. Szczególną uwagę lekarz poświęcił nowotworom skóry.

   Mogą one występować jako zmiany łagodne, ale także złośliwe. W zależności od tego stosuje się różne sposoby ich usuwania. Pierwsze z nich można usuwać laserem, natomiast złośliwe wymagają działania bardziej radykalnego przy użyciu skomplikowanych , specjalistycznych urządzeń.

   Jednym z nowotworów podstawo komórkowych jest czerniak ,który najczęściej występuje na odkrytym ciele i w stanie zaawansowanym jest bardzo kłopotliwy. Może też występować w gałce ocznej. Lekarz p. Robert Jagaciak zwracał uwagę na okulary słoneczne, które zapobiegają takiej chorobie , ale muszą być dobrej jakości.

   Czerniaka powoduje wiele czynników, ale najczęściej przyczynia się poparzenie słoneczne. Narażeni są ludzie o bardzo jasnej karnacji, włosów blond i błękitnych oczach. Często spotyka się także u ludzi posiadających b. dużo znamion oraz chorujących na wątrobę. Nie zawsze przyczyną są geny. Amerykańskie Towarzystwo Nowotworowe opracowało proste oznaczenie dla chorobowych zmian ( głównie czerniak)

   czytaj całośćczytaj całość...


   Spotkanie organizacyjne przy wiatraku

   2019-05-08

   Postanowiliśmy spotkać 8 maja br.się na świeżym powietrzu i omówić sprawy organizacyjne. Spotkanie z naturą przy wiatraku , coś innego.Mimo wiatru przybyliśmy na spotkanie rowerami, nordic walking, samochodem i pieszo. Koleżanka Bożenka zorganizowała gry i zabawy na świeżym powietrzu. Nawet tańczyliśmy belgijkę dołączając się do półmaratonu w tańczeniu. Było bardzo sympatycznie, tak inaczej.


   VI Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego rozstrzygnięty

   2019-04-30

   27 kwietnia br. w Centrum Kultury i Sportu w Zdroju odbył się VI Turniej Strzelecki dla UTW w Wielkopolsce o puchar Burmistrza Wielkopolskiego. Celem turnieju jest integracja członków z Wielkopolski, popularyzacja strzelectwa i przyjemne spędzenie czasu podczas wspólnej zabawy. Na turniej zarejestrowało się 9 drużyn: z Leszna, Gniezna, Opalenicy, Malborka, Wejherowa, Stęszewa i 3 drużyny z UTW Grodzisk. Przybyłych gości na turniej powitał Przewodniczący Rady Miejskiej Józef Gawron i prezes Stowarzyszenia GSUTW Agnieszka Stopa. Następnie drużyny losowały kolejność startu strzelania. Zapoznano uczestników z regulaminem zawodów. Po spożytym posiłku drużyny przystępowały do zawodów. Pozostałych uczestników turnieju zabawiał DJ na świeżym powietrzu wśród budzącej się przyrody do życia. Mile upływał czas , a zaproszeni goście nawiązywali serdeczne rozmowy.

   czytaj całośćczytaj całość...

   Dołączona galeria:

   nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

   pelna galeriaZobacz pełną galerię (30 fot.)...


    Dlaczego przedwcześnie umieramy? – lek. internista Marcin ŚRON

    2019-04-25

    25 kwietnia 2019r. gościliśmy w naszym UTW lekarza internistę koordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala w Wolsztynie Marcina Śrona, który przedstawił nam przyczyny przedwczesnej śmierci.

    Każdy z nas powinien przeżyć w zdrowiu nie mniej niż 75 lat – mówi prof. Bogdan Wojtyniak, badacz trendów epidemiologicznych z NIZP-PZH.

    W Polsce bardzo wielu ludzi umiera zdecydowanie za wcześnie. Bardzo często z powodu złego stylu życia, który skutkuje różnymi, niejednokrotnie śmiertelnymi chorobami. Genetyka ma znaczenie , ale w odpowiednim wieku, nie na wszystko mamy wpływ.

    Kobiety przed 75. r. ż. najczęściej umierają na nowotwory złośliwe przede wszystkim zaś raki: piersi, na drugim zaś miejscu plasują się choroby układu krążenia. U mężczyzn za przedwczesną śmierć odpowiadają przede wszystkim choroby układu krążenia, a na drugim miejscu: nowotwory złośliwe, przede wszystkim – nowotwory układu oddechowego.

    Najistotniejsze w zachowaniu zdrowia są w tym wypadku: niepalenie, prawidłowa dieta i aktywność fizyczna (uprawianie grupowego sportu czasami jest niebezpieczne, dotyczy to także młodych ) oraz regularne badania kontrolne.

    czytaj całośćczytaj całość...


    Życzenia wielkanocne

    2019-04-18

    Z okazji Świąt Wielkanocy

    składamy najlepsze życzenia.

    Niech ten szczególny okres będzie czasem zadumy, wyciszenia, wypoczynku i prawdziwej radości w gronie najbliższych.

    Zarząd i Rada Programowa

    Dołączona galeria:

    nazwawyswietlana

     Witamy wiosnę

     2019-04-03

     W środę 03.04.2019r. studenci Grodziskiego UTW spotkali się z 3 powodów: na powitanie wiosny, spotkaniu przedświątecznym i otwarciu sezonu grillowego. Co prawda był to posiłek z „kotła”, ale na świeżym powietrzu. Otuleni zielenią, ogrzani słonkiem, uraczeni akordeonem w wykonaniu kol. Karola, rozśpiewani studenci i nasyceni smaczną karkówką z kotła spędzili miłe chwile we wspólnym gronie i na świeżym wiosennym powietrzu.


     Z obrad Walnego Zebrania Członków GSUTW

     2019-03-28

     27 marca br. odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, gdzie podsumowano działalność GSUTW za rok 2018 .Zebranie otworzyła prezes Agnieszka Stopa. Następnie zostali wybrani przewodniczący i sekretarz Walnego Zebrania. Na przewodniczącą wybrano Zofię Ogórek . Na sekretarza wybrano Tadeusza Iwaszkiewicza . Prowadzenie zebrania przejęła przewodnicząca Zofia Ogórek . Odbyło się głosowanie nad porządkiem obrad, który został przyjęty jednogłośnie, bez zmian. Przewodnicząca zebrania poinformowała zebranych o sprawozdaniu finansowym Stowarzyszenia za rok 2018. Po tym wstępie przewodnicząca poprosiła o przedstawienie i omówienie sprawozdania przez prezesa zarządu Stowarzyszenia oraz poprosiła Komisję Rewizyjną Stowarzyszenia o przedstawienie ewentualnych uwag dotyczących sprawozdania. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie stwierdzili żadnych nie prawidłowości, przewodnicząca przeszła do głosowania nad przyjęciem i zatwierdzeniem sprawozdania finansowego stowarzyszenia za 2018 rok. Walne Zebranie zdecydowało o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok 2018 i przeznaczeniu dodatniego wyniku finansowego na rok 2019. ZARZĄD i Rada Programowa zaproponowała, aby Honorowymi członkami naszego GSUTW zostały następujące kol. • Aleksandra i Stanisław Chwaliszowie • Regina i Jan Kurpiszowie • Jan Marek .Za wybitny wkład w rozwój Stowarzyszenia, realizację celów statutowych i ukończyli 80 rok życia.

     Walne Zebranie przy braku sprzeciwu i braku wstrzymujących się zdecydowało o przyjęciu w poczet Członków Honorowych:

     Aleksandrę Chwalisz za wybitny wkład w rozwój Stowarzyszenia, realizację jego celów statutowych ( Statut GSUTW rozdz. III & 13 pkt. 3 i 5) i zwolnienie z członkowskich opłat • Stanisława Chwalisz – za wieloletni udział w Stowarzyszeniu i ukończenia 80 roku życia i zwolnienie z członkowskich opłat • Reginę i Jana Kurpisz – za wieloletni udział w Stowarzyszeniu i zwolnienie z opłat członkowskich oraz ukończenia 80 roku życia. • Jan Marek – za wieloletni udział w Stowarzyszeniu i ukończenia 80 roku życia , zwolnienie z opłat członkowskich.

     czytaj całośćczytaj całość...

     Dołączona galeria:

     nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

     pelna galeriaZobacz pełną galerię (19 fot.)...


      Spotkanie z Tanya Valko

      2019-03-23

      Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie prawie przez 20 lat asystentką Ambasadorów RP. Mieszkała w krajach arabskich, w tym w Libii i Arabii Saudyjskiej, a następnie w Indonezji. Po ponad 25 latach na obczyźnie w 2018 r. pozostawia za sobą dyplomatyczne życie i wraca do Polski. Na jak długo – życie pokaże.
      Jest autorką bestsellerowej „Arabskiej sagi”, a w tym: „Arabskiej żony”, „Arabskiej córki”, „Arabskiej krwi” i „Arabskiej księżniczki”. Sukces tej serii skłonił autorkę do napisania „Azjatyckiej sagi”, w tym „Okruchów raju” i „Miłości na Bali”, która jest kontynuacją losów bohaterów poprzedniego cyklu. Powieściami „Arabska krucjata” i „Arabski mąż” Tanya powraca do krajów arabskich. „Arabski syn” jest kontynuacją całej orientalnej serii.

      Fenomen jej twórczości polega na autentyczności kontekstów w których umieszcza fikcyjne historie (w dużej mierze inspirowane prawdziwymi osobami i wydarzeniami). Jako arabistka wykazuje się dobrą znajomością historii krajów arabskich i procesów jakie tam zachodzą. Ponadto jest osobą niezwykle otwartą, więc łatwo nawiązuje bliskie znajomości, dzięki którym dodatkowo zgłębia niuanse kulturowe miejsc, o których pisze. Stąd wyczuwalna naturalność w jej tekstach i niezwykła swoboda w tworzeniu krajobrazów. Do każdej książki skrzętnie się przygotowuje. Dużo czyta na temat miejsc, w których umieszcza fabułę.


      Biblioteka Zaprasza na spotkanie z Szymonem Hołownią

      2019-03-04

      JAK ROBIĆ DOBRZE-SPOTKANIE Z SZYMONEM HOŁOWNIĄ

      Grodziska Biblioteka Publiczna oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Grodzisku Wielkopolskim zapraszają na spotkanie z Szymonem Hołownią, które odbędzie się w piątek, 22 marca o godz. 19.30 w Kościele poklasztornym pw. Najświętszego Imienia Jezus i Niepokalanego Poczęcia NMP w Grodzisku Wielkopolskim przy ul. 3 Maja 3. Spotkanie odbędzie się Pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego. Szymon Hołownia jest znanym i cenionym dziennikarzem, publicysta i autorem książek. Przez trzy lata pracował w „Gazecie Wyborczej” jako redaktor działu kultury po czym został felietonistą tygodnika społeczno-politycznego „Newsweek Polska”. W 2005 roku był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Ozon”, jednak funkcję tę pełnił jedynie kilka miesięcy. W kolejnych latach publikował między innymi w takich wydawnictwach, jak: „Przewodnik Katolicki”, „Tygodnik Powszechny”, „Więzi”, „Machina”, „Kultura Popularna”, „Wprost”. Od 2013 pracuje dla dziennika „Rzeczpospolita”. Przez pięć lat Hołownia był dyrektorem programowym telewizji Religia.tv. W 2007 podjął współpracę ze stacją TVN. Początkowo prowadził przegląd prasy w porannym programie „Dzień Dobry TVN”. W 2008 roku wcielił się w rolę współprowadzącego program rozrywkowy „Mam Talent” i „Mamy Cię!”.
      Pracował także w stacjach radiowych: Radio Vox Fm, Radio Białystok, Radio PIN. Napisał trzynaście książek, w większości traktujących o relacji współczesnego świata i religii chrześcijańskiej. Spotkanie w Grodzisku Wielkopolskim poświęcone będzie działalności charytatywnej autora i założonym przez niego fundacjom „Kasisi’ i „Dobra Fabryka”. Zatytułowane będzie „Jak robić dobrze”.

      Dołączona galeria:

      nazwawyswietlana

       Biblioteka poszukuje wydawnictw

       2019-03-04

       Biblioteka poszukuje wydawnictw

       Dołączona galeria:

       nazwawyswietlana

        Ludobójstwo na Kresach

        2019-03-01

        W dniu 13 marca 2019 r. , słuchacze UTW w Grodzisku Wielkopolskim spotkali się z Piotrem Szelągowskim, który jest przewodniczącym WIELKOPOLSKIEGO TOWARZYSTWA KRESOWIAKÓW. Przyjechał do naszego miasta, aby spotkać się także z młodzieżą szkół średnich, odwiedził Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Technicznych.

        Tematem Jego wykładu było „Ludobójstwo na Kresach”. Na początku obejrzeliśmy film krótkometrażowy – dokumentalny. Treścią jego były głównie wypowiedzi ludzi pamiętających niezwykle smutną historię dotyczącą Ukraińców i Polaków żyjących na Kresach. Już w okresie międzywojennym stosunki między nimi były złe. Cechowała je zawiść i nienawiść Ukraińców do Polaków i innych mniejszości, zwłaszcza Żydów. Dowodem tego była historia Lwowa już na początku II wojny światowej. W latach wojny na terenie Ukrainy nacjonaliści działali w grupach zbrojnych – UPA pod przewodnictwem Bandery. W 1943 roku w lipcu zorganizowali w wielu miejscowościach zbiorowy mord na mieszkających tam ludziach. Zamordowali tam tysiące ludzi w okrutny sposób, o czym świadczą dokumenty zawarte również w filmie, do których dotarli zainteresowani historycy.

        czytaj całośćczytaj całość...


        Walne Zebranie członków

        2019-02-28

        Porządek obrad Walnego Zebrania GSUTW

        środa, 27.03.2019 16.00 PROMESSA drugi termin godz. 16.15


        Proponowany porządek obrad Walnego Zebrania Sprawozdawczego Członków Grodziskiego Stowarzyszenia UTW:

        1. Otwarcie Walnego Zebrania A. Stopa
        2. Wybór przewodniczącego oraz sekretarza zebrania uchwała nr 1
        3. Ustalenie prawomocności obrad – Lista obecności
        4. Przyjęcie porządku obrad
        5. Sprawozdanie z działalności GSUTW – prezes
        6. Przedstawienie sprawozdania finansowego –skarbnik
        7. Opinia Komisji Rewizyjnej do sprawozdania finansowego za rok 2018 -S. Napierała
        8. Podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania zarządu i sprawozdania finansowego.- uchwała nr 2
        9. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z działalności za rok 2018 i podjęcie uchwały nr 3
        10. Uchwała o udzielenie absolutorium dla Zarządu – – uchwała nr 4
        11. Przedstawienie projektu budżetu na rok 2019
        12. Uchwała nr 5 zatwierdzająca budżet na 2019
        13. Sprawy bieżące i wolne głosy
        14. Zamknięcie zebrania


        Dobre kino Oscarowe jesteś zainteresowany (-A)

        2019-02-27

        Dla zainteresowanych rozpoczynamy cykl dobrego kina OSKAROWEGO. W repertuarze kino w Buku przez marzec i kwiecień będzie wyświetlać filmy nagrodzone w tym roku. Seanse będą pojedyncze w środy i czwartki. Pierwsza propozycja to film „ROMA” zdobywca Oskara za najlepszy film 2019 w reżyserii Alfonso Cuarona.

        Seans w środę 20.03.2019 o godz.20.30.
        Wyjazd z Grodziska o 19.45. Bilet 10 zł. + koszt dojazdu zależny od ilości osób / od 6,50 do max 10 zł/.


        W cyklu filmów oskarowych następne pozycje to Faworyta- Nagroda Akademii Filmowej za najlepszy film 2019, Kafarnaum – Oscary nominacja za najlepszy film nieanglojęzyczny , Szczęśliwy Lazzaro – Cannes najlepszy scenariusz 2018 , Złodziejaszki – Złota Palma w Cannes 2018
        Zapisy w UTW lub pod numerem telefonu 500 242 788
        Małgorzata Kluczyńska

        Akcja filmu rozgrywa się w Meksyku na początku lat 70. Cleo pracuje jako gosposia w domu zamożnej rodziny, gdzie zajmuje się opieką nad czwórką dzieci i sprzątaniem. Przyjaźni się też z drugą gosposią Adelą. Pozornie szczęśliwe życie rodziny zmienia się, gdy Antonio zostawia swoją żonę Sofię. Kobiecie trudno pogodzić się z nową sytuacją, więc mówi dzieciom, że ojciec wyjechał w podróż służbową do Kanady. W tym samym czasie Cleo zachodzi w nieplanowaną ciążę, jednak jej chłopa Fermin na wieść o tym porzuca ją. W wyniku tych zdarzeń obie kobiety zbliżają się do siebie.

        Dołączona galeria:

        nazwawyswietlana

         Czy chcesz zwiedzić Teatr Polski – masz okazję

         2019-02-19

         11.03.2019 jest organizowany wyjazd do Poznania na zwiedzanie Teatru Polskiego. Zwiedzamy wszystkie pomieszczenia teatru począwszy od „hamletówki”, pokoju inspicjenta, piwnic, garderób, wszystkie sceny, konstrukcje scen obrotowych pod sceną, pomieszczenie akustyka, balkony….. Generalnie przejdziemy przez wszystkie pomieszczenia teatru, zajrzymy we wszystkie zakamarki od piwnicy po dach przez 1,5 godziny. Jest możliwość przymierzania strojów, zobaczymy jak jest wykonywana charakteryzacja, jak wygląda sztuczna krew….
         Po zwiedzaniu zjemy kolację w teatrze w „Piwnicy pod sceną”. Podane zostaną dania jakie spożywano w XIX wieku kiedy powstał teatr. Będą podane dwa dania plus deser. Menu to niespodzianka.
         Na wszystkie przyjemności przeznaczamy 3 godziny.

         Koszt zwiedzania i kolacji to 50 zł + koszt dojazdu.
         Ze względów technicznych zwiedzanie teatru możliwe jest w grupach do 20 osób.

         Zapisy na grupę max. 20 osobową do 01.03. Jeżeli będzie więcej osób zainteresowanych zwiedzaniem teatru zarezerwowałam termin na kolejny wyjazd na 01.04.

         Zwiedzanie zaczynamy w teatrze o 18.00.
         Wyjazd sprzed Promesy 11.03. o godz. 16.00


         Zapisy na wyjazd na telefon 500 242 788 Kluczyńska Małgorzata

         Dołączona galeria:

         nazwawyswietlana

          Karnawał w piosence – Kamil Sikorski

          2019-01-25

          W dniu 23.01.2019 r. po raz trzeci zawitał do naszego UTW Pan Kamil Sikorski z pogadanką w cyklu „Karnawał w piosence”. Tym razem tytuł wykładu brzmiał „Wielcy tenorzy”. Wykładowca przybliżył nam sylwetki sławnych tenorów: Luciano Pavarotti, Placido Domingo i Jose Carreras opierając informacje o każdym tenorze filmami z ich wspaniałych występów. Wspomniał również o naszym słynnym tenorze Janie Kiepurze jak i polskim śpiewaku operowym bas-baryton Bernardzie Ładyszu. Ciekawe historie z życia tych sławnych śpiewaków, zebrani licznie studenci słuchali z zapartym tchem, a Pan Kamil nie byłby sobą, gdyby nie opowiedział wesołych dowcipów, przekazał miłe słowa w kierunku seniorów.

          Zgromadzeni podziękowali Panu Kamilowi licznymi brawami i symbolicznym kwiatami.
          W podziękowaniu możemy pomóc i wesprzeć niepełnosprawną córeczkę Pana Kamila – Agatkę przekazując 1% podatku za co z całego serca apeluję. (ulotki z KRS do pobrania w biurze UTW )


          B. Iwaszkiewicz

          Dołączona galeria:

          nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

          pelna galeriaZobacz pełną galerię (18 fot.)...


           Wyjazd do kina w Buku na film Kogel Mogel 3

           2019-01-22

           Informuję, że wyjazd 4 LUTEGO br. do kina w Buku na film Misz masz czyli Kogel Mogel 3 spod Promessy o 17.30.

           Bilet 10 zł + dojazd

           kontakt : Małgorzata Kluczyńska tel: 500 242 788


           Spotkanie Rady Programowej

           2019-01-15

           Uprzejmie informuję, że 1 lutego o godz.11.30 odbędzie się zebranie Rady Programowej.

           Bardzo proszę o przybycie.

           Przewodnicząca Rady
           Małgorzata Kluczyńska


           Proponujemy trzy wyjazdy : do kina, Teatru Muzycznego

           2019-01-12

           W poniedziałek 28.01.2019 organizuję wyjazd do kina do Buku na film ” Zabawa zabawa”. Wyjazd spod Promessy godz. 17.00. Bilet w cenie 10 zł od osoby+ koszt dojazdu/zależny od ilości osób/.

           Zapisy i wpłatę można dokonywać w biurze UTW. Zrobiłam rezerwację 41 biletów więc można zapisywać osoby towarzyszące.

           40-letnia prokurator Dorota (Agata Kulesza) pije, by – jak sama mówi – „nie zwariować”. Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione „pod wpływem”. Skutecznie pomaga jej w tym mąż, znany polityk (Marcin Dorociński). Studentka Magda (Maria Dębska) lubi ostro imprezować, ale świetnie się uczy i ma super pracę, więc nikt nie robi jej z tego wyrzutów. Dla szanowanej chirurg – Teresy (Dorota Kolak) każdy pretekst jest dobry, żeby się napić. Alkoholu nie odmawia sobie nawet w pracy, w szpitalu dziecięcym, którego jest ordynatorem. Wkrótce, w życiu każdej z kobiet nastąpią wydarzenia, po których ich problem przybierze na sile. Czy wspierane przez rodziny i przyjaciół bohaterki zdążą go w porę pokonać?

           czytaj całośćczytaj całość...

           Dołączona galeria:

           nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

            Wyjazd do Teatru Muzycznego 4 stycznia 2019 r.

            2018-12-28

            Uprzejmie informuję ,że wyjazd do Teatru Muzycznego na spektakl AKOMPANIATOR jest 4 stycznia 2019 r. o godz. 17.00 sprzed Promessy /Małgorzata Kluczyńska/


            Życzenia świąteczne

            2018-12-24

            Życzenia świąteczne

            Dołączona galeria:

            nazwawyswietlana

             Nasze spotkanie świąteczne

             2018-12-20

             Jak co roku, tak i teraz spotkaliśmy się w wyjątkowej świątecznej atmosferze , w magicznym czasie zbliżających się Świat Bożego Narodzenia.

             Naszymi gośćmi w CK Rondo byli: Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, z-ca Burmistrza Marcin Brudło, Przewodniczący Rady Miejskiej Józef Gawron, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański, Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński, Przewodniczący Rady Powiatu Sebastian Skrzypczak, dyrektor ZSP Anna Matysiak, dyrektor OPS Wiesław Kasprzak, przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji i licznie zgromadzona brać studencka.

             Zgromadzonych powitała kol. Ewa Wolińska z-ca prezesa GSUTW oddając głos seniorom, którzy przygotowali scenkę, wprowadzając świąteczny klimat i obdarowując skromnymi upominkami zgromadzonych. Wspólne kolędy , zapach ryby i kapusty z grzybami, serdeczna atmosfera przy stole towarzyszyły każdemu z nas. W życzeniach , które sobie składaliśmy najczęściej padało słowo „zdrowia tobie życzę, spokoju i wzajemnej życzliwości”.

             W serdecznej atmosferze spędziliśmy ten czas przy wspaniałym, różnorodnym cieście upieczonym przez nasze seniorki – dziękujemy Wam (mniam mniam)

             Niech ten czas Bożego Narodzenia zwiastuje nam radość wielką, gdyż narodził się nam Zbawiciel.

             (dangrzan)
             zdjęcia: Danuta Grzanowska

             Dołączona galeria:

             nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

             pelna galeriaZobacz pełną galerię (55 fot.)...


              Zaproszenie

              2018-12-09

              Zarząd Grodziskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku

              Serdecznie zaprasza na tradycyjne spotkanie świąteczne

              we wtorek 18 grudnia 2018 r.o godz. 16.00

              w Centrum Kultury Rondo w Grodzisku Wlkp.

              Dołączona galeria:

              nazwawyswietlana

               Trochę serca na co dzień – Przegląd Twórczości Teatralnej

               2018-11-28

               26 listopada br. odbył się przegląd twórczości teatralnej w CK Rondo przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II oraz Grodziskie Stowarzyszenie „Amazonki”.
               Projekt był współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
               Nasze Stowarzyszenie wystąpiło w kabarecie OJOJOJ pt. : Biuro Pośrednictwa Pracy. Autorką scenariusza jest nasza utalentowana kol. Aleksandra Chwalisz. Zabawne scenki pełne humoru z życia wzięte rozbawiały publiczność do łez.

               czytaj całośćczytaj całość...

               Dołączona galeria:

               nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

               pelna galeriaZobacz pełną galerię (16 fot.)...


                Zadbaj o swoje zdrowie

                2018-11-14

                Jesienią poziom naszej energii zazwyczaj spada, nastrój pogarsza się. Męczy nas niemoc i chandra, albo cały czas jesteśmy poirytowani.

                Wszystkiemu winien stres – więc co pomoże?

                - Chrup surowe warzywa (marchewkę, łuskanie słonecznika)
                - To naprawdę działa! Poświeć 5 -10 minut dziennie, usiądź po turecku, zamknij oczy i zacznij liczyć oddechy. Możesz to nazwać medytacją albo po prostu chwilą dla siebie. Takie momenty pozwolą ci lepiej nad sobą panować i złagodzą reakcje na stresujące sytuacje.
                - Odpocznij po pracy. Postaraj się przeznaczyć 2-3 godziny przed snem na odpoczynek, relaks albo zajmowanie się czymś co sprawia ci przyjemność.
                - Dziergaj, haftuj rysuj – te czynności pozwalają ci się wyciszyć.
                - Przytulaj się. Pod wpływem bliskości ludzi (oraz zwierząt) w naszym organizmie wydziela się hormon zwany oksytocyną, który odpowiada za dobre samopoczucie
                - Słuchaj muzyki. Może uspokoić albo pobudzać. Poczujesz się lepiej.
                - Weź ciepłą kąpiel. Dodaj do niej kilka kropel kojącego olejku eterycznego (walerianowego lub bergamotkowego)
                - Zmniejsz napięcie przez ruch. Ruch w naturalny sposób rozładowuje kłębiące się w nas emocje, zmniejsza także poziom adrenaliny i kortyzolu – hormonów , które obficie produkuje nasz organizm, gdy jesteśmy zdenerwowani.
                - Otul się zapachem – olejki eteryczne mają wielką moc. Mogą skutecznie dodawać energii albo koić zmysły. Wybierz olejek jaśminowy to prawdziwy arystokrata. Jego zapach wchodzi w skład bukietów najsłynniejszych perfum na świecie, Chanel no 5.

                czytaj całośćczytaj całość...

                Dołączona galeria:

                nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                 Mikołajkowe łączenie sił i pokoleń

                 2018-11-04

                 Grupa Nieformalna poprzez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Grodzisku Wielkopolskim w partnerstwie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej realizuje od 1.09.2018 do 10.12.2018 roku projekt pt. „ Mikołajkowe łączenie sił i pokoleń”. Zadanie jest realizowane w ramach konkursu ogłoszonego przez Centrum PISOP i Caritas Poznań. Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich -Wielkopolska Wiara. Zadanie objęte honorowym patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

                 czytaj całośćczytaj całość...

                 Dołączona galeria:

                 nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                 pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                  Realizacja projektu Słoneczna Akademia bez barier

                  2018-11-03

                  Realizacja projektu „Słoneczna Akademia Bez Barier”- c.d. Realizatorami projektu są dwa stowarzyszenia : Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II oraz Grodziskie Stowarzyszenie „ Amazonki”. Projekt został objęty honorowym patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego i jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

                  czytaj całośćczytaj całość...

                  Dołączona galeria:

                  nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                  pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


                   Trwają zapisy do Teatru Muzycznego do 30 listopada – pośpiesz się…

                   2018-10-26

                   Zaczynając wydarzenia teatralne w 2019 roku zapraszamy na spektakl do Teatru Muzycznego 04.01.2019 piątek na spektakl komediowy „Akompaniator”.
                   Świetna dawka humoru, super dialogi. W obsadzie dwoje aktorów Lucyna Winkel i Wiesław Paprzycki zapewniają nam 80 minut dobrej zabawy wywołując salwy śmiechu na widowni. Bilety w cenie 25 zł + koszt dojazdu. Wyjazd godz. 17.00 spod Promessy. Zapisy wraz z wpłatą na bilet do 30 listopada. Istnieje możliwość zapisania osoby towarzyszącej ponieważ zarezerwowane jest na ten moment 40 biletów. Będzie obowiązywać zasada pierwszeństwa wyjazdu dla członków uniwersytetu, dla osób towarzyszących odrębna lista. Lista do zapisów dostępna w godzinach dyżuru UTW. Do końca listopada mam umowę z teatrem na potwierdzenie ilości miejsc i dokonanie wpłaty. Zapraszamy do wpisywania się na listę.
                   W razie pytań kontakt pod telefonem 500 242 788 Kluczyńska Małgorzata

                   Dołączona galeria:

                   nazwawyswietlana

                    Biblioteka zaprasza na spotkanie z Andrzejem Mellerem

                    2018-10-23

                    Już wkrótce, 6 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z podróżniczego cyklu „Gdzie oczy poniosą…”. Tym razem, wraz naszym gościem, którym będzie Andrzej Meller – dziennikarz, pisarz i podróżnik, przeniesiemy się na drugą półkulę i odwiedzimy „Wietnam słodko – gorzki”. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii wykonanych przez autora podczas kilkuletniego pobytu w tym kraju. Będzie także można nabyć ostatnią książkę pt. „Czołem, nie ma hien. Wietnam, jakiego nie znacie”, oczywiście z autografem autora.

                    czytaj całośćczytaj całość...

                    Dołączona galeria:

                    nazwawyswietlana

                     Informacja dla wyjeżdżających do teatru

                     2018-10-15

                     Osoby, które zapisały się na przedstawienie Prezydentki w dniu 9 listopada – wyjazd godz. 17.00 ul. Szkolna przystanek AUTOBUSOWY przy SP 1

                     CHĘTNE OSOBY , KTÓRE CHCĄ BRAĆ UDZIAŁ W ZAJĘCIACH TANECZNYCH – SPOTKANIE WE WTOREK W CK RONDO godz. 16.45


                     Dzień Zdrowia – wykłady na Wydziale Biologii UAM

                     2018-09-30

                     27 września br. zostaliśmy zaproszeni przez Wydział Biologii UAM w Poznaniu na cykl wykładów – Dzień Zdrowia . 40 osobowa grupa naszego GSUTW skorzystała z bogatego programu przygotowanego dla seniorów. Tematyka wykładów obejmowała:
                     • Czym skorupka za młodu nasiąknie…czyli więcej zdrowia – więcej życia prof. dr hab. Maria Kaczmarek
                     • Seksualność kobiet i mężczyzn w okresie dorosłości dr Katarzyna Waszyńska UAM
                     • Wszystko co chcielibyście wiedzieć o prostacie – lek. med. Jerzy Topczewski oddział urologii, Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu
                     • Czy istnieje przepis na długowieczność? – dr hab. Anita Szwed UAM
                     • Sięgnij po zdrowie – ruch i dieta – dr hab. Anna Demuth, AWF

                     czytaj całośćczytaj całość...

                     Dołączona galeria:

                     nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                     pelna galeriaZobacz pełną galerię (42 fot.)...


                      Już rozpoczęła się astronomiczna jesień

                      2018-09-24

                      Drzewa i krzewy wyglądają inaczej niż latem. Zielone dotychczas liście zrobiły się różnokolorowe – żółte, brązowe pomarańczowe i czerwone. Dzieci zbierają dary jesieni: kasztany, żołędzie, korale jarzębiny i liście. Aura wokół zdaje się temu zaprzeczać, jednak postanowiłam pokusić się o poszukiwanie pierwszych śladów często nielubianej, a jednak pięknej pory roku. Astronomiczna jesień rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego. Podczas jesieni astronomicznej dzień jest krótszy, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa.

                      Na razie jednak przed nami początek jesieni. Pierwsze dni będą dość chłodne i mokre, ale potem…

                      Czy mamy jeszcze lato, czy może jednak już jesień?

                      Oceńcie Państwo sami….

                      Dołączona galeria:

                      nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                      pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


                       Debiut naszych koleżanek na XIII. koncercie Srebrnej Nuty

                       2018-09-23

                       W sobotę 22 września 2018 r w Grodziskiej Hali Sportowej odbył się XIII. Koncert na Srebrną Nutę oraz wystawa obrazów wykonanych podczas warsztatów malarskich w Ostrzycach.Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych oraz Stowarzyszenie Amazonki.Na scenie repertuar zaprezentowało aż 15 grup senioralnych.Nasze koleżanki z GSUTW zadebiutowały pokazując swoje umiejętności i to z dużym aplauzem sali. Gratulacje.

                       Koncert był objęty patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego.
                       Kilka koleżanek brało udział w letnim plenerze malarskim w Ostrzycach pod kierunkiem p. Magdaleny Ścieżyńskiej. Prace plenerowe można było obejrzeć na wystawie.Miła i sympatyczna atmosfera towarzyszyła wszystkim zespołom śpiewaczym, które integrowały się w zabawie prowadzonej przez DJ. Zobaczcie występujące zespoły.

                       Dołączona galeria:

                       nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                       pelna galeriaZobacz pełną galerię (35 fot.)...


                        Dzień Zdrowia – wyjazd na wykład do UAM POZNAŃ

                        2018-09-20

                        WYJAZD GODZ. 8.00 SPRZED PROMESSY. Proszę zapoznać się z tematyką wykładów. Wybrać wykład – wykłady , które Tobie odpowiadają. Do zobaczenia.

                        Dołączona galeria:

                        nazwawyswietlananazwawyswietlana

                         Zapraszamy chętnych NA ZUMBĘ z MARITĄ

                         2018-08-30

                         OD 17 WRZEŚNIA BR. ZAPRASZAMY NA ZUMBĘ Z MARITĄ – PONIEDZIAŁKI GODZ. 18.30 MAŁA SALA GIMNASTYCZNA W SP 1


                         Zapraszamy wszystkich chętnych do uniwersytetu

                         2018-08-27

                         Zarząd GSUTW w Grodzisku zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą poszerzać i pogłębiać wiedzę, doskonalić i zdobywać nowe umiejętności oraz rozwijać zainteresowania i pasje.

                         Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel.: 693 738 780; lub w biurze GSUTW czynne w środy od 14.00 – 16.00 ul. Powstańców Chocieszyńskich 23F /Promessa/,i piątki od 10.00 – 12.00/ piątki będzie czynne do końca października /

                         /E-MAIL : gsutw@wp.pl/

                         Dołączona galeria:

                         nazwawyswietlana

                          Zespół Pieśni i Tańca Śląsk w Teatrze Wielkim w listopadzie

                          2018-07-31

                          Uprzejmie informujemy Szanowne kol.,że istnieje możliwość wyjazdu na Zespół Pieśni i Tańca Śląsk w dniu 19 listopada 2018 r.godz. 17.00 w Teatrze Wielkim w Poznaniu.Zarezerwowano 20 biletów na III balkonie I rząd prawa strona.Koszt biletu po zniżce 76,50 zł + opłata za busik.Chętni mogą zapisywać się u kol. Danuty Grzanowskiej pod nr tel. 782 685 975 Liczy się kolejność zgłoszeń. Bliższe szczegóły w terminie późniejszym. (DG)


                          Z gimnastyki wracamy szczęśliwsi

                          2018-07-26

                          Ruszaj się częściej seniorze! Taką gimnastykę chcielibyśmy mieć dwa razy w tygodniu. Samemu w domu trudno się zmobilizować. W grupie jest raźniej , weselej. Rozciąganie , przysiady, trochę ćwiczeń rozluźniających. Każdy z uczestników odtwarza to, co robi trener. Zajęcia prowadzi od wielu lat doświadczony mgr fizjoterapii Akademii Medycznej. Jest także wykwalifikowanym instruktorem Nordic Walking. Jego doświadczenie pozwala na skuteczne diagnozowanie narządu ruchu całego ciała. W naszych zajęciach ćwiczymy podnosząc i poprawiając sprawność fizyczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, wzmacniamy prawidłową postawę ciała oraz wydolność swojego organizmu.

                          czytaj całośćczytaj całość...

                          Dołączona galeria:

                          nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                          pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


                           Zdrowy aktywny styl życia seniorów – wyprawa do Stęszewa

                           2018-06-29

                           To już trzecia wyprawa z Nord Walking seniorów propagujących zdrowy,aktywny styl życia .Teraz spotkaliśmy się w Stęszewie z naszymi uniwersyteckimi przyjaciółmi. Trasa biegła pięknymi i urokliwymi zakątkami leśnymi. Świergot ptaków, cisza leśna pozwalały nam popatrzeć na drzewa, bo rzadko kiedy z osobna patrzymy na nie, by sprawdzić, czy sosna, sośnie jest podobna. Najczęściej nam na to czas nie pozwala. Przybyliśmy na teren Wielkopolskiego Parku Narodowego, w granicach administracyjnych Stęszewa, w pobliżu Dębienka, w dolinie Trzebawki. Odwiedził nas miejscowy przewodnik , którego załatwiły kol. z UTW Stęszew. Obszar na który przybyliśmy jest obszarem ścisłej ochrony – Bagno Dębienko. To ciekawa, a jednocześnie nie ekstremalna trasa. Przyjemny spacer z możliwością cieszenia oczu widokami. Polecamy!

                           czytaj całośćczytaj całość...

                           Dołączona galeria:

                           nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                           pelna galeriaZobacz pełną galerię (20 fot.)...


                            Zdrowy aktywny styl życia seniorów – Porażyn

                            2018-06-24

                            22. 06. 18 r. kolejny raz seniorzy integrowali się z UTW Opalenica. Teraz opalenicki UTW wyznaczył trasę rajdu Nord Walking seniorom z Opalenicy i Grodziska do Porażyna. Było wesoło. Nie obyło się bez wstępnej gimnastyki przed wyruszeniem w trasę. Nordic walking to jeden z tych sportów, do uprawiania których praktycznie nie ma przeciwwskazań.

                            czytaj całośćczytaj całość...

                            Dołączona galeria:

                            nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                            pelna galeriaZobacz pełną galerię (12 fot.)...


                             Grodziskie Piwobranie i jarmark pomysłów

                             2018-06-15

                             Jak można spędzić rodzinnie wolny czas? Radość ze wspólnej zabawy, nauki i relaksu.Bogaty program z którego mogły skorzystać chętne osoby, które przyszły do Parku Miejskiego podczas Piwobrania. W wydarzenie to zaangażowały się grodziskie przedsiębiorstwa. Całość objęta była Honorowym Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.W programie były min.warsztaty teatralne pacynek,studio fryzur,talerzowa żonglerka, wyplatanie wianków,zabawy z chustą animacyjną, zumba,pokaz motocykli, rowerowa heca,stoisko sprzedażowe ze smacznym co nieco, propozycje programowe naszego uniwersytetu wydane w formie folderu. Zobaczcie sami co się działo.

                             zdjęcia:Danuta Grzanowska

                             Dołączona galeria:

                             nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                             pelna galeriaZobacz pełną galerię (36 fot.)...


                              Informujemy – przypominamy

                              2018-06-12

                              W sobotę 30 czerwca br. wyjeżdżamy do Stęszewa Nord Walking o godz. 8.30 sprzed Promessy.

                              Zachęcamy również szanowne kol. do korzystania z gimnastyki ogólnorozwojowej (z projektu) we wtorki o godz. 15.00.


                              Antoni Beyga nie żyje

                              2018-05-07

                              Sinjoro Antonio nie żyje.

                              Z wielkim smutkiem studenci GS UTW a zwłaszcza grodziskie koło esperanckie przyjęli wiadomość o śmierci Pana Antoniego Beygi. Jeszcze do niedawna esperantyści korzystali z cennych uwag mgra Beygi, emerytowanego nauczyciela. Przesyłane były filmiki, piosenki i różne ciekawe załączniki drogą e-mailową.

                              czytaj całośćczytaj całość...

                              Dołączona galeria:

                              nazwawyswietlananazwawyswietlana

                               Przypominamy naszym seniorom i zapraszamy

                               2018-05-04

                               9 maja GODZ. 16.00 zebranie organizacyjne wszystkich członków UTW dot.10 LECIA naszego istnienia, wręczenie zaproszeń uczestnikom spotkania

                               9 maja o godz.12.00 przy ul. Nowej w Grodzisku Wlkp. Burmistrz zaprasza na uroczyste otwarcie Miejsca Pamięci Katyńskiej z okazji 78. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej

                               10 maja godz. 18.00 bowling – Hotel Rodan – Groclin

                               12 maja wyjazd sprzed Promessy o godz. 10.20 na Nordic Walking do Opalenicy swoimi samochodami dobrać się po 5 osób do Porażyna – poczęstunek zapisy w środę 9 maja w biurze GSUTW

                               czytaj całośćczytaj całość...


                               Grodziska Biblioteka Publiczna zaprasza na…..

                               2018-05-02

                               Już w najbliższy poniedziałek 7 maja o godz. 18.00 kolejne spotkanie z cyklu „Babskie pogaduchy”. Naszym gościem będzie pani Agnieszka Nortey, kreator zmiany wizerunku,autorka książki pt. ”Stylowa Królowa. Jak mocą swojego wizerunku pokazać siłę swojej kobiecości i odzyskać życie na nowo”.

                               czytaj całośćczytaj całość...

                               Dołączona galeria:

                               nazwawyswietlana

                                Informacje

                                2018-04-26

                                7 maja godz. 9.00 zebranie Zarządu i Rady Programowej w Promessie
                                9 maja godz. 16.00 w Promessie zebranie członków UTW

                                Serdecznie Zapraszamy


                                V Turniej Strzelecki rozstrzygnięty

                                2018-04-22

                                W Centrum Kultury i Sportu w Zdroju 21.04.18r.rozegrano V Turniej Strzelecki w Wielkopolsce o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego. Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła Turniejowi Strzeleckiemu i przybyłym gościom z uniwersytetów; Gniezna, Opalenicy, Wolsztyna, Stęszewa, Wejherowa , naszego UTW oraz Gminnego Centrum Pomocy Środowiskowej.

                                czytaj całośćczytaj całość...

                                Dołączona galeria:

                                nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                                pelna galeriaZobacz pełną galerię (69 fot.)...


                                 Wielkopolskie Forum UTW w Rydzynie

                                 2018-04-22

                                 Prezes naszego UTW – Agnieszka Stopa wraz z kol. Marią Żabicką uczestniczyły w Konferencji w RYDZYNIE „Forum Bezpiecznego Seniora”, zorganizowanej przez UTW w Lesznie. W konferencji wzięło udział 27 UTW z Wielkopolski.
                                 Program Konferencji był bardzo bogaty.

                                 czytaj całośćczytaj całość...

                                 Dołączona galeria:

                                 nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                                 pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


                                  V Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza

                                  2018-04-15

                                  HARMONOGRAM TURNIEJU STRZELECKIEGO

                                  Temat : TURNIEJ STRZELECKI DLA UTW W WIELKOPOLSCE O PUCHAR BURMISTRZA GRODZISKA WIELKOPOLSKIEGO


                                  Data: 21.04.2018r.
                                  Czas: godz. 13.00 – 17.00
                                  Miejsce: Wiejskie Centrum Kultury i Sportu w Zdroju
                                  Treści : integracja członków UTW z Wielkopolski
                                  Cele : popularyzacja strzelectwa , przyjemne spędzenie czasu podczas wspólnej zabawy
                                  Realizatorzy: studenci UTW w Grodzisku Wlkp. i zaproszeni goście z UTW w Wielkopolsce

                                  czytaj całośćczytaj całość...


                                  Biblioteka zaprasza na spotkanie z o. Maciejem Braunem

                                  2018-03-26

                                  Moja mała, wielka misja – o swojej misjonarskiej pracy w Tanzanii opowie grodziszczanin o. Maciej Braun serdecznie zapraszamy .

                                  Dołączona galeria:

                                  nazwawyswietlana

                                   Pozdrowienia z Etny

                                   2018-03-15

                                   Nasze kol. kol. wyjechali na wycieczkę zwiedzając okazałe greckie zabytki. Jednym z punktów programu wycieczki jest Sycylia – przesłali nam pozdrowienia z Etny, największego i najwyższego wulkanu w Europie.


                                   Walne zebranie członków Stowarzyszenia

                                   2018-03-11

                                   9 marca 2018 r. odbyło się II Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Członkowie wysłuchali sprawozdania z działalności GSUTW prezes Agnieszki Stopy, sprawozdania finansowego Barbary Szczeszek, opinii Komisji Rewizyjnej do sprawozdania finansowego za rok 2017, które przedstawiła Stanisława Napierała. Podsumowując aktywną i bogatą w wydarzenia działalność w roku 2017 , przyjęto planowany plan budżetu na rok 2018 oraz udzielono absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia.

                                   Życzymy realizacji planów i zamierzeń na rok 2018.

                                   Dołączona galeria:

                                   nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                                   pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                                    Walne zebranie członków GSUTW

                                    2018-03-01

                                    Porządek obrad Walnego Zebrania GSUTW

                                    piątek, 9. 03. 2018r. 16.00 – Zespół Szkół Technicznych (różowa)

                                    czytaj całośćczytaj całość...


                                    Wycieczka Sycylia

                                    2018-02-22

                                    8 DNIOWA WYCIECZKA SYCYLIA

                                    TERMIN: 14.03.2018- 21.03.2018

                                    CENA: 1440 ZŁ

                                    Sycylia – wyspa na końcu włoskiego buta podbijana przez Greków, Rzymian, Wikingów, Bizancjum, Arabów, Hiszpanów i wiele innych nacji. Mieszanka kultur, wyznań i narodów. W starożytności nazywana „Wielką Grecją” i do dzisiaj jeżeli ktoś chce zobaczyć najbardziej okazałe greckie zabytki musi pojechać na …. Sycylię . Tu żył i działał Archimedes. Posiadaczka największego i najwyższego wulkanu w Europie- Etny. Budząca dreszczyk emocji legendarna siedziba Cosa Nostry. Słynąca z przepięknych krajobrazów, drzew pomarańczowych, subtropikalnego klimatu oraz … tras narciarskich.

                                    czytaj całośćczytaj całość...


                                    Jakie sekcje działają w UTW

                                    2018-02-15

                                    Działające sekcje przy naszym UTW :

                                    SEKCJA Term – odp. Ewa Wolińska wyjazdy drugi poniedziałek każdego miesiąca ok. 30 osób
                                    Sekcja Zumby – odp. Bożena Iwaszkiewicz wtorki godz. 18.00 Hala Sportowa
                                    Sekcja Basenu – odp. Maria Stańczyk – CZWARTKI OD 14.00 – 15 .00 BEHAPOWIEC
                                    Sekcja kręgli – bowling – odp. Ireneusz Kurpisz drugi czwartek miesiąca Groclin Rodan
                                    Sekcja Jogi – odp. Małgorzata Chojnacka czwartki 16.00 – 17.00 Promessa
                                    Sekcja Filmowa – odp. Małgorzata Kluczyńska (wyjazdy do kina po uprzednim zapisaniu na proponowany repertuar filmowy kina)
                                    Sekcja Kulturalna – odp. Ewa Wolińska / wyjazdy do Teatru Muzycznego , Opery – na ofertę repertuaru teatru , opery itp./
                                    Sekcja turystyczna – odp. Agnieszka Stopa i Danuta Grzanowska


                                    Warsztaty kulinarne

                                    2018-02-04

                                    2 lutego br. grupa seniorów została zaproszona do Zespołu Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego na warsztaty kulinarne – Mączne pyszności – pierogi. Zajęcia prowadziła p. Małgorzata Piaskowska nauczyciel Technikum żywienia i usług gastronomicznych tejże szkoły. Zajęcia były prowadzone razem z uczniami. Uczestnicy warsztatów poznali przepisy na lepienie ciasta na pierogi. Są różne metody , rodzaje farszów, rodzaje mąki i tradycje związane z lepieniem pierogów. Pod fachowym okiem p. prof. i filmu lepiłyśmy pierogi. Młodzież przygotowała farsz serowy i gotowała je. Wspólna degustacja z dyrektor Zespołu Szkół p. mgr Anną Matysiak i uczniami była podsumowaniem wspólnej pracy. Sprzęt i profesjonalnie wyposażona kuchnia tej szkoły to priorytet.

                                    Za gościnność i integrację z młodzieżą seniorzy serdecznie dziękują.

                                    Zapraszamy na Youtube

                                    Dołączona galeria:

                                    nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                                    pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...                                     wstecz-aktualneWstecz (powrot do biezacych publikacji z menu "Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku")

                                     przejdź do góry...

                                     Ośrodek Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim. ul. Powstańców Chocieszyńskich 23 d, 62-065 Grodzisk Wielkopolski, tel. (61)44-44-460, faks: (61)44-444-61

                                     Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji