Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku (archiwum)


wsteczWstecz

Ludobójstwo na Kresach

2019-03-01

W dniu 13 marca 2019 r. , słuchacze UTW w Grodzisku Wielkopolskim spotkali się z Piotrem Szelągowskim, który jest przewodniczącym WIELKOPOLSKIEGO TOWARZYSTWA KRESOWIAKÓW. Przyjechał do naszego miasta, aby spotkać się także z młodzieżą szkół średnich, odwiedził Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Technicznych.

Tematem Jego wykładu było „Ludobójstwo na Kresach”. Na początku obejrzeliśmy film krótkometrażowy – dokumentalny. Treścią jego były głównie wypowiedzi ludzi pamiętających niezwykle smutną historię dotyczącą Ukraińców i Polaków żyjących na Kresach. Już w okresie międzywojennym stosunki między nimi były złe. Cechowała je zawiść i nienawiść Ukraińców do Polaków i innych mniejszości, zwłaszcza Żydów. Dowodem tego była historia Lwowa już na początku II wojny światowej. W latach wojny na terenie Ukrainy nacjonaliści działali w grupach zbrojnych – UPA pod przewodnictwem Bandery. W 1943 roku w lipcu zorganizowali w wielu miejscowościach zbiorowy mord na mieszkających tam ludziach. Zamordowali tam tysiące ludzi w okrutny sposób, o czym świadczą dokumenty zawarte również w filmie, do których dotarli zainteresowani historycy.

Pan Piotr Szelągowski zwracał uwagę na fakty, jakie zaobserwować można obecnie na Ukrainie. Niepokoić musi odradzający się nacjonalizm, zwłaszcza w grupach, który wyraża się oddawaniem hołdu i czci Banderze i Hitlerowi. Dziwić powinna oficjalna ich działalność, którą widzieliśmy na różnych prezentowanych nam fotografiach. Nasila się dawna nienawiść nacjonalistów. Marzy im się powstanie silnego, totalitarnego państwa – Nacjonalistyczna Ukraina.

Pan Piotr Szelągowski zwrócił się do zebranych na spotkaniu z prośbą, aby przekazywali swoim dzieciom i wnukom prawdę historyczną dotyczącą naszego kraju. Należy mówić także o smutnych i okrutnych faktach. Podzielił się refleksją, że niestety młodzi w niewielkim stopniu są zaznajamiani z tą historią na Kresach.

Na zakończenie tego ciekawego spotkania prezes naszego stowarzyszenia p. Agnieszka Stopa dziękując za ciekawe spotkanie, wręczyła bukiet kwiatów, a uczestnicy oklaskami wyrazili zadowolenie za poszerzenie wiedzy historycznej.

Opracowała Jadwiga Cicha


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Ośrodek Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim. ul. Powstańców Chocieszyńskich 23 d, 62-065 Grodzisk Wielkopolski, tel. (61)44-44-460, faks: (61)44-444-61

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji