Aktualności (archiwum)


wsteczWstecz

Komunikat Powiatowego Rzecznika Konsumentów

2014-06-16

Uwaga na pokazy
W ostatnim czasie do Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Grodzisku Wlkp. trafia coraz więcej osób, które czują się oszukane przez firmy organizujące różnego rodzaju pokazy. Praktyka działania tych firm polega na zwerbowaniu na taki pokaz jak największej liczby osób, namówieniu ich do zakupu towarów, które później mogą się okazać im zbędne lub są bardzo drogie, a zakup mocno nadwyręży budżet domowy. Firmy te często nie wręczają kupującym wszystkich dokumentów – umowy, wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Zdarza się również, że konsumenci podpisują puste blankiety, nie wiedząc jakie są warunki zawartej umowy, a nieraz nawet nie znając danych sprzedawcy.

Kilka zasad, które pozwolą bezpiecznie wziąć udział w takim pokazie:
1. Na pokaz najlepiej udać się z osobą towarzyszącą (dorosłym synem, córką),
2. Poprosić prowadzącego o wylegitymowanie i pokazanie upoważnienia do działania w imieniu firmy,
3. Nie podpisywać niczego, jeśli nie jesteśmy przekonani do zakupu,
4. Dopytać o warunki umowy, w szczególności: o cenę towaru, sposób zapłaty (raty, gotówka), możliwość odstąpienia od umowy itp.,
5. Przeczytać umowę, a jeśli coś wzbudzi nasze wątpliwości – NIE PODPISYWAĆ JEJ!,
6. Nie podpisywać żadnych dokumentów, które nie są wypełnione („in blanco”),
7. Nie podejmować decyzji pochopnie (wziąć nr telefonu do firmy i porozmawiać o zakupie danego towaru z domownikami),
8. Domagać się wszelkich podpisanych przez siebie dokumentów (umowy, wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy, wniosku o kredyt ratalny).
Jeśli już zawarliśmy umowę, należy pamiętać, że w ciągu 10 dni, od dnia jej zawarcia, możemy od niej odstąpić. Na adres przedsiębiorcy, należy nadać, listem poleconym, stosowne oświadczenie (wzór powinien być dołączony do umowy), a następnie, w ciągu 14 dni, towar trzeba zwrócić.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów
w Grodzisku Wlkp.
Karolina Gos


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Ośrodek Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim. ul. Powstańców Chocieszyńskich 23 d, 62-065 Grodzisk Wielkopolski, tel. (61)44-44-460, faks: (61)44-444-61

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji