Jesteś tutaj:
Strona Główna
❯ Zadania współfinansowane z budżetu państwa ❯ Opieka wytchnieniowa
← Powrót do strony głównej
Celem programu jest doraźne i czasowe wsparcie opiekuna osoby niepełnosprawnej w sprawowaniu całodobowej bezpośredniej opieki nad niepełnosprawnymi członkami rodziny przez zapewnienie czasowego zastępstwa
Kryteria dostępu do Programu „Opieka wytchnieniowa”dla Jednostek Samorządu Terytorialnego -edycja 2025:
1. stałe przebywanie i zamieszkiwanie osób z niepełnosprawnością z opiekunem pozostającym z Nim wewspólnym gospodarstwie domowym
2. osoba z niepełnosprawnością musi mieć znaczne ograniczenia w samodzielności i wymagać wsparcia w praktycznie w każdym aspekcie życia codziennego
3. wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności wprzypadku:
- dzieci od 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia: orzeczenie o niepełnosprawności
-osób powyżej 16 roku życia: orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie traktowane na równi
4. w pierwszej kolejności do programu będą kierowane osoby, które nie korzystają z pomocy z ośrodków wsparcia, środowiskowego domu samopomocy itp, ani innych form wsparcia odciążających opiekuna w codziennym sprawowaniu opieki.
Usługa opieki wytchnieniowej jest bezpłatna
Termin zgłoszeń: do 26.11.2024
Zapraszamy do składania kart zgłoszenia i zapoznania się z treścią załączników
Kontakt: pracownicy Socjalni tel. 61 227 12 05, 61 227 12 06, 61 227 12 07
Uwaga: Złożenie karty zgłoszeniowej na świadczenie opieki wytchnieniowej nie jest równoznaczne z jej przyznaniem, jest zależnie od pozyskania dofinansowania na ten cel z Funduszu Solidarnościowego, dostępności środków, stopnia ograniczeń funkcjonalnych osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji, stałego przebywania w domu osoby niepełnosprawnej nad którą sprawowana jest bezpośrednia opieka (pierwszeństwo dostępu)
Program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego-edycja 2025 jest finansowany z Funduszu Solidarnościowego
Czy jesteś opiekunem niepełnosprawnego członka rodziny?
Czy prowadzisz z Nim wspólne gospodarstwo domowe?
Czy przebywasz z Nim stale w domu i pełnisz całodobową opiekę wobec Tej bliskiej osoby? Czy potrzebujesz chwili wytchnienia, oddechu od obowiązków?
Ministerialny Program Opieka Wytchnieniowa oferuje czasowe zastępstwo i odciążenie.
Program umożliwia bezpłatną pomoc innych opiekunów, dzięki którym znajdziesz czas na odpoczynek i zregenerowanie siły zgodnie z umówionym harmonogramem w formie dziennej (do 240 godzin w roku kalendarzowym) lub całodobowej (do 14 dni w roku).
Kto może skorzystać z programu?
Osoby pełnoletnie, które pełnią opiekę nad niepełnosprawnymi członkami rodziny posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności (dziecko do 16 roku życia) lub znaczny stopień niepełnosprawności (osoba powyżej 16 roku życia).
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania i wspólnego gospodarowania członka rodziny lub opiekuna z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
Jak skorzystać z programu?
1. Skontaktuj się z pracownikami socjalnymi Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim tel. 61 227 12 05, 61 227 12 06, 61 227 12 07
2. Przedstaw pracownikowi socjalnemu swoją sytuację i zgłoś zainteresowanie skorzystaniem z programu
3.Złóż do 13.11.2023r kartę zgłoszeniową wraz z kopią orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności członka rodziny (oryginał orzeczenia do wglądu) oraz klauzulą informacyjną RODO (wzory dostępne w załącznikach)
Liczba miejsc w programie jest ograniczona.
Złożenie karty zgłoszeniowej na świadczenie opieki wytchnieniowej nie jest równoznaczne z jej przyznaniem, jest zależnie od pozyskania dofinansowania na ten cel z Funduszu Solidarnościowego, dostępności środków, stopnia ograniczeń funkcjonalnych osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji, stałego przebywania w domu osoby niepełnosprawnej nad którą sprawowana jest bezpośrednia opieka (pierwszeństwo dostępu).
Szczegółowe informacje w załącznikach
Wyniki naboru wniosków do programu "Opieka wytchnieniowa" – edycja 2023! Minister Rodziny i Polityki Społecznej rozdysponował w tym celu 153 457 942,35zł
Gmina Grodzisk Wielkopolski znalazła się wśród 1043 z 16 województw beneficjentów programu "Opieka wytchnieniowa" – edycja 2023 i jednocześnie wśród 99 gmin/powiatów z Wielkopolski oraz 2 gmin z powiatu grodziskiego.
Dzięki ministerialnej decyzji Fundusz Solidarnościowy dofinansowujący wskazany program przyczyni się do rozwoju grodziskiego systemu usług opiekuńczych.
Zapraszamy do śledzenia szczegółów tej usługowej oferty.
Współzamieszkujesz i zapewniasz stałą osobistą całodobową opiekę niepełnosprawnemu, niezdolnemu do samodzielnej egzystencji członkowi rodziny?
Twój wymagający stałej osobistej całodobowej pomocy członek rodziny posiada orzeczenie o niepełnosprawności (dziecko do 16 roku życia) lub znaczny stopień niepełnosprawności (osoba powyżej 16 roku życia)?
Szukasz wsparcia w codziennych obowiązkach lub czasowego zastępstwa w sprawowaniu bezpośredniej opieki?
Świadczenia opieki wytchnieniowej w formie dziennej (do 240 godzin w ciągu roku) lub całodobowej (do 14 dni w roku).
Złóż kartę zgłoszeniową wraz z kartą pomiaru niezależności funkcjonalnej niepełnosprawnego, niezdolnego do samodzielnej egzystencji członka rodziny.
Szczegółowe informacje w załącznikach i pod numerem telefonu pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim 61 227 12 05, 61 227 12 06, 61 227 12 07.
Złożenie karty zgłoszeniowej na świadczenie opieki wytchnieniowej nie jest równoznaczne z jej przyznaniem, jest zależnie od pozyskania dofinansowania na ten cel z Funduszu Solidarnościowego, dostępności środków, stopnia ograniczeń funkcjonalnych osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji.
Adresaci Programu: członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi i osobami dorosłymi wymagającymi wysokiego poziomu wsparcia funkcjonalnego
Cel usługi: zapewnienie doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad niesamodzielnym członkiem rodziny.
Czas realizacji usługi: od zakwalifikowania do 31.12.2022
Limit czasowy dla opiekuna osoby niepełnosprawnej:
-240 godzin w ramach pobytu dziennego
-14 dni w ramach pobytu całodobowego
Kryteria dostępu:
-orzeczenie o niepełnosprawności w przypadku dzieci wskazującymi konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (pkt 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności)
-orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności w przypadku osób dorosłych
-pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym i sprawowanie stałej, osobistej całodobowej opieki nad osobą niepełnosprawną
-stałe przebywanie w domu osoby niepełnosprawnej tzn. nie korzystanie z placówek wsparcia, placówek całodobowych
Odpłatność za usługę: brak
W 2022 roku przewidziano realizację usług opieki wytchnieniowej dla 4 członków rodzin/opiekunów w ramach pobytu dziennego i 1 osoby w ramach pobytu całodobowego.
Nabór wniosków przewidywany jest do wyczerpania w/w limitu na podstawie karty zgłoszeń i karty pomiaru niezależności funkcjonalnej oraz wywiadu.
Zgłoszenia do programu przyjmowane są przez pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim, w siedzibie przy ul. Powstańców Chocieszyńskich 23d. Informacje szczegółowe udzielane są pod numerami telefonów 61 227 12 05, 61 227 12 07.
Program finansowany jest ze środków państwowego funduszu celowego – Funduszu Solidarnościowego. Wartość zadania –wynosi 50 592zł.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim zaprasza do składania ofert na świadczenie usług opieki wytchnieniowej pobytu całodobowego i dziennego dla mieszkańców Gminy Grodzisk Wielkopolski. Szczegóły w załączniku.
Usługa jest już bliska uruchomieniu. Nie czekaj
Poznaj warunki korzystania z tej usługi zawarte w Programie w Programie „Opieka Wytchnieniowa”- edycja 2022.
Wartość całkowita ministerialnej inwestycji w Gminie Grodzisk Wlkp. wyniesie 50 592zł.
Podpisana pod koniec lutego 2022 roku przez Wojewodę Wielkopolskiego reprezentowanego przez Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Panią Monikę Donke-Cieślewicz i Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Pana Piotra Hojana otwiera nowy rozdział gminnych usług opiekuńczych.
Zagwarantowane usługi w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa”- edycja 2022 są dedykowane opiekunom osób niepełnosprawnych wymagających wysokiego poziomu wsparcia, stale przebywających w domu zapewnią doraźną, czasową przerwę w sprawowaniu bezpośredniej opieki, stworzą szansę na odpoczynek i regenerację.
Zapraszamy do śledzenia kolejnych informacji tej oferty.
27 stycznia 2022 roku Rada Miejska w Grodzisku Wielkopolskim podjęła uchwałę w sprawie realizacji Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa”- edycja 2022.
Dzięki temu możliwym będzie pozyskanie dofinansowania na rozwój usług opiekuńczych i wsparcie rodzin dotkniętych niepełnosprawnością ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równorzędnym orzeczeniem, wymagającą wysokiego poziomu wsparcia udzielanego przez opiekunów wobec osób niepełnosprawnych stale przebywających w domu.
Echo rekomendowanych przez Minister Rodziny i Polityki Społecznej wniosków w ramach programu "Opieka wytchnieniowa" – edycja 2022.
Gmina Grodzisk Wielkopolski znalazła się wśród 958 z 16 województw beneficjentów programu "Opieka wytchnieniowa" – edycja 2022 i jednocześnie wśród 78 gmin/powiatów z Wielkopolski oraz 2 gmin z powiatu grodziskiego.
Dzięki ministerialnej decyzji Fundusz Solidarnościowy dofinansowujący wskazany program przyczyni się do rozwoju grodziskiego systemu usług opiekuńczych.
Zapraszamy do śledzenia szczegółów tej usługowej oferty.
ul. Powstańców Chocieszyńskich 23 d
62-065 Grodzisk Wielkopolski
tel. (61)227-12-00